Wrocław, Berlin, Paryż, Londyn

22.12.2013

Komisja Europejska realizowała roczną klimatyczną kampanię, do której zaprosiła znanego polskiego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego. Ekopodróżnik tym razem wybrał się na rowerze, promując hasło Stop CO2 Rusz się (Get moving), przez Berlin, Paryż do Londynu. Zajrzyj jak cała trasa wyglądała: http://old.cycling-recycling.eu/londyn/
„Stop CO2 - Rusz się” to hasło, ale można (należy) wypełnić je konkretnymi działaniami na rzecz ochrony klimatu. Ktoś jednak musi to zrobić. Ruszysz się?

  1. Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Jedną z metod zmniejszenia emisji jest ograniczenie podróży samolotem i samochodem. Częściej wybieraj transport publiczny lub rower. Pamiętaj: Stop CO2 Rusz się.
  2. Do śmieci stosuj zasadę 3 R:
    Reduce - ograniczaj ilość powstających odpadów,
    Reuse – ponownie używaj i nie marnuj,
    Recycle – segreguj odpady i pomóż, aby były zrecyklingowane. Ponowne wykorzystanie odpadów – jako surowców wtórnych – to zmniejszenie emisji CO2. Unikaj nadmiernie opakowanych produktów - zmniejszenie o 10% masy śmieci, które wyrzucasz w ciągu roku pomoże zredukować emisję CO2 nawet o około 600 kg rocznie.
  3. Oszczędzaj energię w domu, pracy, szkole, wszędzie gdzie jesteś. WWF policzył, że gdybyśmy wszyscy racjonalnie wykorzystywali energię w naszych domach, każdego roku moglibyśmy ograniczyć jej zużycie nawet do 20%, a zatem o 20% zmniejszylibyśmy emisję CO2.