• #WiślanaOdyseja

Wiślana Odyseja etap 7. z Płocka do Torunia

12.07.2022

Wiślana Odyseja 7. z Płocka do Torunia

Wiślana Odyseja z Płocka do Torunia

– Od styczna idę, płynę kajakiem, roweruję, zbierając po drodze plastik, puszki, butelki… Wierzę, że moja Odyseja nie jest syzyfową pracą, a Wisła to nie stajnia Augiasza – mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. – Nie pozwólmy, by zanieczyszczanie przyrody okazało się puszką Pandory, która doprowadzi do zagłady ekosystemu – dodaje.

W dniach 8 i 9 lipca odbyła się siódma – 120-kilometrowa! – runda walki o #MniejPlastiku w środowisku wiślanym. Tym razem śmieci zniknęły z Płocka, Włocławka i Torunia. Dominik Dobrowolski z ekowolontariuszami posprzątali m.in. nadwiślańskie bulwary i piękne okolice Natury 2000 na obszarze Doliny Wisły. Wyprawie cały czas towarzyszy edukacyjna wystawa „Plastikowa Odyseja”, którą obejrzało tysiące mieszkańców i turystów w Płocku i Toruniu. Wystawa prezentuje artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach podczas pierwszej akcji z cyklu odysei - Bałtyckiej Odysei w 2020 r.

Oprócz pięknej przyrody niestety podczas tego etapu wolontariusze widzieli bardzo dużo śmieci na brzegach Wisły. Miejscem, które trzeba dodatkowo posprzątać to Bulwary Filadelfijskie w Toruniu, dosłownie zasłane opakowaniami po alkoholach, puszkami aluminiowymi, butelkami po piwie i „małpkami”. To kolejny dowód na to, że tylko wysoka kaucja na te opakowania, spowoduje, że nie będą trafiać do środowiska, tylko z powrotem będą zwracane do sklepów, tak jak to się dzieje w większości krajów nadbałtyckich. Kolejna akcja sprzątania będzie przeprowadzona równocześnie z rozpoczęciem 8. etapu Wiślanej Odysei 5. sierpnia w Toruniu

Pomagamy Ukrainie! Podczas 7. etapu kontynuujemy zbiórkę środków dla Polskiego Czerwonego Krzyża #NaPomocUkrainie. – Pomysł jest prosty. Tak wiele osób trzyma kciuki za wyprawę, kibicuje mi zdalnie, a nawet się przyłącza do mojego marszu. Róbcie tak dalej! – mówi Dominik Dobrowolski. – Możecie symbolicznie dołączyć i przejść ze mną dowolną liczbę km, a już realnie za każdy 1 km wpłacić na PCK 1 zł.  Jeżeli zatem zdecydujesz się z nami przejść symbolicznie 10 km, wpłać 10 zł – wyjaśnia ekolog. Wpłaty na pomoc Ukrainie należy kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA".O akcji Wiślana Odyseja#WiślanaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz wzdłuż nurtu Wisły od źródeł na Baraniej Górze do ujścia w Gdańsku, połączony ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych mieszkańców. 1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo 100-150 km. Partnerzy Wiślanej Odysei: Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, Wody Polskie, Program Czysta Polska. Wszystkie szczegóły dotyczące Wiślanej Odysei można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl oraz w mediach społecznościowych: facebook.com/WislanaOdyseja .

Film na yt: https://youtu.be/84GkhF8xv2Y

 

#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja
#WiślanaOdyseja