• #ODROdzenie

#RybyMająGłos

26.10.2022

Od czeskich Moraw po Zalew Szczeciński mieszkają wspaniali ludzie. To oni jako pierwsi zaczęli ratować Odrę, gdy okazało się, że zatruta woda zabija wszystko, co w niej żyje. Wędkarze, strażacy, harcerze, mieszkańcy nadodrzańskich miejscowości, przez pierwsze tygodnie własnymi rękami usuwali tony śniętych ryb i innych zwierząt. Dzięki nim nie doszło do jeszcze większej tragedii - wtórnego zatrucia rzeki. Chcemy Wam za to podziękować. I obiecać, że Odra się odrodzi.

W tym roku na przełomie kwietnia i maja ponad 15 tys. wolontariuszek i wolontariuszy sprzątało brzegi Odry i jej dopływy ramach pierwszej edycji Akcji Czysta Odra. Planowaliśmy tę akcję powtarzać co roku w maju, ale okazało się, że nasza ukochana rzeka już teraz wzywa nas na ratunek. Dlatego, nie czekając na wiosnę, chcemy zebrać środki na przywrócenie życia w Odrze.

Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski - inicjator Akcji Czysta Odra i Recykling Rejsów, Fundacja "Wroc ma Moc" i bank Credit Agricole uruchamiają wspólnie inicjatywę "Akcja Czysta Odra - ODROdzenie". Przyłącz się do nas! Chcemy zebrać co najmniej 100 000 złotych na wyhodowanie miliona nowych ryb, które staną się początkiem nowego życia w Odrze. Wiemy, że to niełatwy proces i nie da się tego zrobić szybko.

Po konsultacji z naukowcami, przyrodnikami, wędkarzami wiemy, że przed rozpoczęciem zarybiania muszą być przeprowadzone dokładne badania wody i przygotowany profesjonalny plan takiej akcji. Ale już teraz trzeba zlecić hodowlę narybku i rozpocząć przygotowania logistyczne. Dlatego zebrane środki przekażemy regionalnym Związkom Wędkarskim, które profesjonalnie się tym zajmą.

Jednak odtworzenie ekosystemu to tylko jedno zadanie. Są też inne. Trzeba odbudować turystykę, rekreację, gospodarkę i życie kulturalne nad Odrą. To nie będzie proste ani tanie. Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy i zaangażowania. Wpłać pieniądze na zbiórkę, monitoruj czystość rzeki, zgłaszaj zaśmiecanie i nielegalny zrzut nieczystości, korzystaj z wypoczynku nad rzeką i wspomagaj ludzi, którzy z niej żyją. Będziemy wdzięczni za wszystkie datki od osób indywidualnych, a także darowizny od partnerów, sponsorów, darczyńców. Każda złotówka to kolejna kropelka czystej i żywej rzeki. Zbiórka środków prowadzona jest na stronie www.siepomaga.pl/ODROdzenie

Inicjatorzy akcji #ODROdzenie

Izabela Bodnar - Fundacja Wroc Ma Moc

Dominik Dobrowolski - Akcja Czysta Odra

Przemysław Przybylski - Credit Agricole Bank Polska

Konrad Ludian - EFL

Michał Anioł - Niesamowity Dolny Ślask, Niesamowity Wrocław, Niesamowita Polska

Ania Piróg-Nowak - Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki Dzielą - Odra Łączy" Kędzierzyn Koźle

Kamil Zaremba - Odra Centrum i Fundacja Onwater.pl, Wrocław

Aleksander Kozłowski - KPWK, Krosno Odrzańskie

Krzysztof Sowa - Stowarzyszenie Wywrotka, Szczecin

Jarosław Paczkowski - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich, Ścinawa

Magdalena Dorożała ekolożka i działaczka społeczna Warszawy

Daniel Parol - Kraina Bugu, Operacja Czysta Rzeka, Łosice

Artur Furdyna - Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, Stepnica

Ekopartner Recykling Sp. z o.o

#ODROdzenie
#ODROdzenie
#ODROdzenie
#ODROdzenie
#ODROdzenie