• Recykling Daje Owoce w Żorach

Recykling Dał Owoce w Żorach

13.12.2019

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Polskich Olimpijczyków w Żorach włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Recykling Daje Owoce. Akcję koordynowały nauczycielki: Katarzyna Nowicka i Ewa Szala , które od wielu lat prowadzą na terenie szkoły różne proekologiczne inicjatywy. Tym razem uczniowie, nauczyciele, przyjaciele szkoły zbierają zużyte baterie oraz drobne zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne w zamian otrzymując pyszne i zdrowe owoce.
"4 grudnia zakończyliśmy w naszej szkole projekt ”Recykling Daje Owoce”.W ekologicznej akcji wzięło udział 250 uczniów i pracowników naszej szkoły. Przez 2 tygodnie zebraliśmy min.:12 kartonów baterii, 122 telefony, 10 laptopów, 8 telewizorów, 53 czajniki, 55 sztuk sprzętu kuchennego, niezliczoną ilość zasilaczy, kabelków, słuchawek dousznych, ładowarek ,myszek …….. Wszyscy, którzy wzięli udział w akcji, otrzymali w zamian, za przyniesiony sprzęt, owoce. OWOCOWĄ UCZTĘ obsługiwały dziewczyny z klasy 6c, a uczestnicy mogli częstować się bananami, śliwkami , mandarynkami, daktylami i innymi owocami. Dziękujemy Wychowawcom za zmobilizowanie swoich wychowanków do ekologicznych działań. I Uczniom - to Wy ratujecie Planetę ZIEMIĘ"  - informują i dziękują Koordynatorki akcji : Katarzyna Nowicka i Ewa Szala.
Co możemy zrobić z elektroodpadami?
Możemy oddać je w sklepie przy zakupie nowych sprzętów AGD, IT, RTV. Często organizowane są edukacyjne akcje m.in Recykling Daje Owoce, czy zbiórki elektroodpadów przez gminy. Na terenie miast i gmin zlokalizowane są też tzw PSZOK-i - czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie można odstawić swoją np. starą lodówkę. Na rynku funkcjonują również profesjonalne firmy odbierające duże elektroodpady bezpośrednio z domów. Za wyrzucanie zsee (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) w miejsca do tego nieprzeznaczone grozi kara do 5 tys zł!
Akcja "Recykling Daje Owoce" organizowana jest dzięki pomocy i zaangażowaniu ERP Polska Organizacji Odzysku SEiE S.A. i Organizacji Odzysku Opakowań S.A. - https://erp-recycling.org/pl-pl/ - firmy, która jest liderem zbiórki i recyklingu baterii i elektroodpadów w Polsce i Europie. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem akcji "Recykling Daje Owoce" jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski www.cycling-recycling.eu .
 

Recykling Daje Owoce w Żorach
Recykling Daje Owoce w Żorach
Recykling Daje Owoce w Żorach
Recykling Daje Owoce w Żorach