• #EkoWalentynki

EkoWalentynki 2024

12.02.2024
Rusza 15. edycja akcji #EkoWalentynki . Będziemy działać w całej Polsce od Bugu po Odrę, od Tatr po Hel. Pozbieramy zużyte bateryjki w szkołach, przedszkolach, na wyższych uczelniach, w samorządach, mediach, organizacjach społecznych. Akcję organizujemy wspólnie z REMONDIS Electrorecycling Polska , Electro-System Organizacja Odzysku , Europejska Platforma Recyklingu - firmami, które są liderami w Polsce i Europie w zakresie zbiórki, odzysku i recyklingu zużytych baterii. Pomysłodawcą i głównym koordynatorem akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski .
A dlaczego należy zbierać baterie?

Jak należy segregować zużyte baterie?

Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli niemieszanie ich z innymi odpadami.
Za sprawą selektywnej zbiórki zużytych baterii i akumulatorów, można z tych niebezpiecznych odpadów odzyskać cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF. Mogą być one ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcji przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda.

Pamiętaj!
Oddzielaj akumulatory i baterie od innych odpadów.
Przed wyrzuceniem np. zabawki, narzędzia, czujnika, LED’u, odzieży i obuwia ze świecącymi elementami, sprawdzaj, czy nie ma w środku ukrytej baterii lub akumulatora .
Akumulatory przenośne i baterie wrzucaj do specjalnych pojemników – znajdziesz je w urzędach, szkołach, części sklepów oraz stacji benzynowych. Baterie też są zbierane w wielu sklepach, na poczcie, w wielu placówkach oświatowych, w zakładach recyklingu REMONDIS Electrorecycling.
Baterie i elektroodpady można też oddawać do PSZOKów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), które są w każdej gminie w Polsce.
W ramach "Zbieraj z Klasą" każda szkoła może się zapisać i zbierać baterie za punkty, które mogą być następnie wymienione na przybory szkolne. https://www.zbierajzklasa.pl/

Ważne strony:
https://www.remondis-electro.pl/
https://www.electro-system.pl/
https://erp-recycling.org/pl-pl/

W akcji mogą brać udział placówki oświatowe, organizacje społeczne, samorządy, przedsiębiorcy, media i nieformalne grupy. Zapraszam: Dominik Dobrowolski, kontakt: dominik@cycling-recycling.eu tel. 697092978