• Dominik Dobrowolski Społecznikiem Roku 2021

Ekolog Społecznikiem Roku 2021 Tygodnika Newsweek

17.05.2022

Dominik Dobrowolski Społecznikiem Roku 2021 - wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski został nagrodzony tytułem Społecznika Roku w prestiżowym konkursie tygodnika Newsweek Polska. 

Dominik Dobrowolski jest ekologiem i podróżnikiem, który od ponad 30 lat działa na rzecz ochrony i czystości środowiska. Jest inicjatorem takich ogólnopolskich akcji jak: "Recykling Rejs", "Śmieci skrzydeł nie mają", "EkoWalentynki" czy "Recykling daje owoce". Od trzech lat wspólnie z bankiem Credit Agricole współtworzy kampanię edukacyjną #mniejplastiku i prowadzi wydarzenia w ramach Bałtyckiej, Górskiej i Wiślanej Odysei.

- Pan Dominik zostaje uhonorowany za konsekwentne działania na rzecz ochrony środowiska, a w szczególności za skuteczne podejmowanie działań prowadzących do systemowych zmian w gospodarce odpadami i promocję ekologicznego stylu życia - powiedział Tomasz Lis, redaktor naczelny Newsweek Polska, odczytując decyzję kapituły konkursu.

Swoją ekologiczną aktywność Dominik Dobrowolski rozpoczynał w połowie lat 80. Jako student działał w ruchu Wolność i Pokój. Początkowo wraz z przyjaciółmi z WiP walczył o uwolnienie osób uwięzionych za odmowę służby wojskowej. Później uczestniczył w protestach przeciwko Hucie Siechnice, która zatruwała wodę dla Wrocławia rakotwórczym chromem. - Zwyciężyliśmy, toksyczna produkcja została wstrzymana. Związałem się wtedy z ruchem pozarządowych organizacji i tak zostało do dzisiaj - mówi ekolog.

Przez wiele lat profesjonalnie zajmował się recyklingiem oraz edukacją ekologiczną. Zarządzał wieloma organizacjami, np. Fundacją Recal, Fundacją Nasza Ziemia, Fundacją Ekorozwoju czy Fundacją In Situ. Obecnie swoje projekty realizuje samodzielnie, we współpracy z firmami i lokalnymi społecznościami w Polsce i w całej Europie. - Staram się łączyć z ekologią różne dziedziny, takie jak: sport, kulturę, ekonomię i zdrowie. Dzisiaj wszystkie te sfery życia muszą się holistycznie uzupełniać i wspierać - dodaje.

Po samotnym przepłynięciu praktyczne wszystkich rzek, wielu jezior w Polsce oraz Morza Bałtyckiego, zaczął organizować akcje, w które angażują się tysiące wolontariuszy. Tak jak podczas zorganizowanej na początku maja międzynarodowej "Akcji Czysta Odra", w której wzięło udział ponad 15 tys. osób z Polski, Czech i Niemiec. Ludzie dołączają do niego chętnie. Przez lata z wieloma osobami się zaprzyjaźnił. Zaczął też organizować szkolenia i warsztaty ekologiczne dla młodzieży i dorosłych. Chętnie odwiedza szkoły, by odpowiadać dzieciom o znaczeniu czystej przyrody.

Sam uważa, że obcując z przyrodą nie należy z nią walczyć, ale współpracować, wtedy można pokonywać najtrudniejsze przeszkody. – Świat, w którym żyjemy jest naszym domem. A żeby dobrze czuć się w domu, to trzeba o niego dbać: nie śmiecić, nie zanieczyszczać wody i powietrza, dbać o zieleń. To takie proste, a jednocześnie wymagające wyzwanie dla ludzkości. Chciałbym, żeby wszyscy mieli tego świadomość – mówi.Wszystkie aktywności Dominika Dobrowolskiego można i warto śledzić na stronie www.cycling-recycling.eu

Dominik Dobrowolski Społecznikiem Roku 2021
Dominik Dobrowolski Społecznikiem Roku 2021
Dominik Dobrowolski Społecznikiem Roku 2021