• Ekologiczne lekcje w Synthos

Czy chemia może być „zielona”?

20.10.2022

Czy chemia może być „zielona”? Synthos rozpoczął cykl „Lekcji Chemii” dla uczniów oświęcimskich szkół podstawowych

Lekcje Chemii” to kolejny program edukacyjny realizowany przez Synthos, którego adresatami są uczniowie. Misją inicjatywy jest zapewnienie dzieciom z oświęcimskich szkół podstawowych możliwości poszerzania wiedzy oraz pogłębiania zainteresowań. Głównym celem lekcji jest podnoszenie świadomości i kształtowanie postaw proekologicznych. Zajęcia odbywają się w siedzibie firmy raz w miesiącu i są prowadzone przez ekspertów Synthos oraz ekologa Dominika Dobrowolskiego.

Produkty chemiczne wytwarzane przez Synthos są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu,  a powstałe z ich użyciem finalne produkty, na co dzień są obecne w naszym życiu, jak np. opony samochodowe, płyty styropianowe, farby, kleje. Chcąc pokazać „zieloną” stronę chemii firma uruchomiła kolejny projekt edukacyjny - cykl „Lekcji Chemii” dla dzieci z oświęcimskich szkół podstawowych.

  • Od 2011 roku prowadzimy program stypendialny „Generacja Synthos” dla studentów chemii, a od 

    9 lat jesteśmy patronem klasy chemicznej w Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. „Lekcje Chemii” to nasz najnowszy program edukacyjny, który kierujemy do uczniów, tym razem szkół podstawowych. Pokazujemy dzieciom, gdzie w codziennym życiu można spotkać nasze produkty – wyjaśnia Sylwester Jachna, Dyrektor zarządzający środowiskiem, jakością i bezpieczeństwem pracy w Grupie Synthos. – Poprzez poszerzanie wiedzy podnosimy też świadomość u dzieci i kształtujemy ich postawy proekologiczne. Każdy z nas za sprawą swojego odpowiedzialnego zachowania ma wpływ na otaczający świat i przyszłość naszej planety. Nasza firma także. Dlatego zgodnie z przyjętą strategią zrównoważonego rozwoju zobowiązaliśmy się m.in., że do 2030 roku 13% naszej bazy surowcowej będą stanowić BIOsurowce lub surowce pochodzące z recyklingu – dodaje.

Pierwszą grupą, która wzięła udział w lekcji chemii w siedzibie Synthos, byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu. W październiku firmę odwiedzą podopieczni Szkoły Podstawowej nr 9.

  • Jesteśmy pod wielkim wrażeniem pierwszej lekcji, ponieważ nasi goście zadawali bardzo dużo interesujących pytań i chłonęli przekazywaną wiedzę. Największą popularnością cieszyła się wizyta w zakładzie produkcyjnym, podczas której uczniowie mogli zobaczyć na żywo, jak wyglądają i działają instalacje chemiczne, a także obejrzeć z bliska nasze wozy strażackie – opowiada Katarzyna Kwiatkowska, Lider korporacyjny ds. Bezpieczeństwa i Zrównoważonego Rozwoju. – Nasza spółka od lat realizuje inwestycje, których celem jest zmniejszanie wpływu na środowisko i klimat. Cieszymy się, że uczniowie mają okazję zobaczyć na własne oczy, jakie eko rozwiązania stosujemy w tym celu – tłumaczy.

Do współpracy przy projekcie Synthos zaprosił znanego ekologa Dominika Dobrowolskiego.

  • Lekcje odbywają się w sposób holistyczny, czyli międzyprzedmiotowy, pokazując zagadnienia związane z chemią z różnych interesujących stron. Uczniowie biorą czynny udział w zajęciach, dyskutują i wyciągają wnioski. To najlepsza i skuteczna metoda edukacji - mówi Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, który na spotkaniach z uczniami przedstawia ważne zagadnienia związane z ochroną środowiska.

Zajęcia z cyklu „Lekcje Chemii” odbywają się w siedzibie spółki raz w miesiącu.

Kontakt dla mediów: 

Agata Kościelnik, Kierownik Komunikacji Korporacyjnej  agata.koscielnik@synthosgroup.com M. +48 601 415 995

Ekologiczne lekcje w Synthos
Ekologiczne lekcje w Synthos
Ekologiczne lekcje w Synthos
Ekologiczne lekcje w Synthos
Ekologiczne lekcje w Synthos