• #BałtyckaOdyseja4

#BałtyckaOdyseja4 - na sportowo!

20.04.2020

W weekend 18-19 kwietnia miał się odbyć kolejny etap Bałtyckiej Odysei. Mieliśmy maszerować po plażach między Mielnem a Ustką i pomóc w sprzątaniu, ale niestety z powodu epidemii koronawirusa nie było to możliwe. Stworzyliśmy jednak wyjątkową akcję w naszych domach, balkonach i podwórkach.
  – Każdy typowy etap Bałtyckiej Odysei to marsz połączony ze sprzątaniem ok. 50 km plaży. Teraz jednak odbył się nietypowy etap. Kilkadziesiąt osób z całej Polski przyłączyło się do akcji,  wykonując 15-minutowe ćwiczenie, np. trucht, pompki, pajacyki, podciągania etc... , co było porównywalne z przejściem po plaży 1 km, połączonego z jej sprzątaniem – wyjaśnia ekolog Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i organizator Bałtyckiej Odysei. – Można kontynuować akcję, co zapewne wyjdzie wszystkim na zdrowie. Jeżeli chcemy, aby Bałtyk był w dobrej formie, to i my o własną formę też powinniśmy zadbać! – dodaje.
W sportowej edycji Bałtyckiej Odysei (tak samo jak we wcześniejszych edycjach) czynnie brały i brali udział wolontariuszki i wolontariusze z Credit Agricole i EFL. Jak wyglądały ćwiczenia dla Bałtyku można zobaczyć na filmie: https://www.facebook.com/dominik.dobrowolski.92/videos/3120747764614916/ . A tak ćwiczył Dominik Dobrowolski! https://www.youtube.com/watch?v=9cW-A3z42Ls
Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów z poprzednich etapów:
Bałtycka Odyseja cz. 1, Świnoujście-Międzyzdroje-Dziwnów:
https://www.youtube.com/watch?v=GltIMPfsWv8
Bałtycka Odyseja cz. 2, Dziwnów-Pogorzelica-Dźwirzyno:
https://www.youtube.com/watch?v=j851xpyu70I
Bałtycka Odyseja cz. 3: Dźwirzyno-Kołobrzeg-Mielno:
­https://www.youtube.com/watch?v=jpOX2aGjZz4
Akcja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W czasie "koronawirusa" akcja w dużej części przenosi się do Internetu i do domów (gdzie też można chronić Bałtyk, przez oszczędzanie wody czy segregację odpadów). W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.
– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! Każdy może być lekarzem Bałtyku – apeluje Dominik Dobrowolski.
 Więcej inf.: www.cycling-recycling.eu
Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:
18-19.04 Mielno-Ustka (akcja na sportowo: https://www.facebook.com/dominik.dobrowolski.92/videos/3120747764614916/ )
16-17.05 Ustka-Łeba
13-14.06 Łeba–Władysławowo
18-19.07 Władysławowo-Hel
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski
Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.

#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4