• #BałtyckaOdyseja4

#BałtyckaOdyseja4, Mielno-Ustka w całej Polsce!

27.04.2020

#BałtyckaOdyseja 4, czyli sprzątanie plaż w całej Polsce
Idea Bałtyckiej Odysei to comiesięczny marsz kilkudziesięciu wolontariuszy przez całe polskie wybrzeże połączony ze sprzątaniem plaż. Zorganizowany pod koniec ubiegłego tygodnia 4. etap był jednak wyjątkowy. Masowa akcja nie była możliwa, więc w Dzień Ziemi (22 kwietnia) ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski rozpoczął samotny marsz. Przeszedł ponad 70 km i posprzątał plaże między Mielnem a Ustką. Jednocześnie zachęcał do przyłączenia się do akcji w dwojaki sposób. Każdy chętny mógł:
– lokalnie zorganizować max. dwuosobową akcję sprzątania m.in lasów, jezior ale i rzek, bo właśnie nimi spływają śmieci do Bałtyku;
– nagrać filmik, na którym ćwiczy w domu, co miało zastąpić aktywność fizyczną związaną ze sprzątaniem plaży.
Zgłosiło się ponad 1000 wolontariuszy z całej Polski. Przysłali zdjęcia ze swoich lokalnych ćwiczeń i akcji, w ramach których posprzątano np. Odrę, Dunajec, Gołdapę czy Studnicę w Miastku, liczne mazurskie jeziora, a także oczywiście plaże Bałtyku.
Jak się okazało, w czasach ogólnopolskiej walki z koronawirusem można też z zachowaniem bezpieczeństwa zrobić coś dobrego dla środowiska, walcząc ze śmieciami – wirusami, które zanieczyszczają rzeki i Bałtyk.
Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów z poprzednich etapów:
Bałtycka Odyseja cz. 1, Świnoujście-Międzyzdroje-Dziwnów: https://www.youtube.com/watch?v=GltIMPfsWv8
Bałtycka Odyseja cz. 2, Dziwnów-Pogorzelica-Dźwirzyno: https://www.youtube.com/watch?v=j851xpyu70I
Bałtycka Odyseja cz. 3: Dźwirzyno-Kołobrzeg-Mielno: https://www.youtube.com/watch?v=jpOX2aGjZz4

Bałtycka Odyseja cz. 4: Mielno-Jarosławiec-Ustka: https://www.youtube.com/watch?v=qol-GtBQnmw
Akcja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W czasie "koronawirusa" akcja w dużej części przenosi się do Internetu i do domów (gdzie też można chronić Bałtyk, przez oszczędzanie wody czy segregację odpadów). W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.
– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! Każdy może być lekarzem Bałtyku – apeluje Dominik Dobrowolski.
Więcej inf.: www.cycling-recycling.eu
Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei (można zgłaszać się do baltycka.odyseja@gmail.com ):
16-17.05 Ustka-Łeba
13-14.06 Łeba–Władysławowo
18-19.07 Władysławowo-Hel
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.

#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4
#BałtyckaOdyseja4