• Bałtycka Odyseja 2020  Świnoujście_Dziwnów

#BałtyckaOdyseja1, Świnoujście-Dziwnów

20.01.2020

69 worków śmieci – to efekt I etapu Bałtyckiej Odysei. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w miniony weekend przeszedł i posprzątał wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami wspaniały Woliński Park Narodowy. Film z akcji (kliknij)
Na 50-kilometrowej trasie ze Świnoujścia do Dziwnowa „ekipa sprzątająca" natknęła się m.in. na porzucone klapki, sieci rybackie, opakowania, butelki, pęknięte balony, styropian. – Na piasku dominował plastik, a także szkło po alkoholach, puszki aluminiowe i odpady z kutrów rybackich! Zużyte odpady zamieniają się (pod wpływem słonej wody, promieni słonecznych, ocierania z piaskiem) w tzw. mikroodpady, których już nie można posprzątać, zagrażają one morskiej faunie i florze, ale także są niebezpieczne dla  ludzi – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca  i koordynator wydarzenia.
Przez dziewięć kolejnych miesięcy raz w tygodniu wyruszy na weekend nad Bałtyk, by w ramach tej akcji sprzątać kolejne 50-kilometrowe odcinki wybrzeża, posuwając się na wschód aż do Piasków na Mierzei Wiślanej, gdzie odbędzie się podsumowanie wyprawy. Ekolog przeprowadzi też liczenie i analizę odpadów wyrzucanych przez morze, a także zrealizuje film przyrodniczy i przygotuje wystawę edukacyjną do pokazania w całej Polsce.
W pierwszym etapie wzięło udział ponad 100 osób z Wrocławia, Zielonej Góry, Międzyrzecza, Szczecina, Świnoujścia, Międzyzdrojów. Wśród wolontariuszy byli m.in. harcerze, pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego, członkowie PTTK, a także 50-osobowa grupa pracowników Credit Agricole i EFL. W ciągu dwóch dni uczestnicy marszu posprzątali 50 km plaży oraz lasy Wolińskiego Parku Narodowego.
Wszyscy zgodnie twierdzili, że problem zaśmiecenia można rozwiązać przede wszystkim poprzez edukację i uświadamianie. – Edukacja od najmłodszych lat to najlepszy sposób na zmianę złych nawyków. Musimy tłumaczyć swoim dzieciom, jak bardzo jest szkodliwe wyrzucanie odpadów, w tym plastiku, do środowiska. Tylko wtedy, gdy dorosną, będą ograniczać produkcję odpadów, a segregowanie i recykling staną się dla nich czymś naturalnym. Ale samo mówienie nie wystarczy. Trzeba dawać dobry przykład. Cieszę się więc, że bank daje nam okazje do takiego aktywnego działania i dawania przykładu – mówi Marcin Data, dyrektor ds. rozwoju daily banking i produktów oszczędnościowych w Credit Agricole, który wziął udział w sprzątaniu plaż.
– Odpady z plastiku to wartościowy surowiec wtórny, który na wiele sposobów można wykorzystać ponownie, np. odzyskując surowiec lub jego wartość energetyczną. W Polsce nie wykorzystuje się w pełni potencjału zużytych plastików. Ciągle jeszcze połowa tego typu odpadów trafia na wysypiska, a jedynie 25% poddawane jest recyklingowi – mówi Anna Kozera-Szałkowska, Communications Manager z Fundacji PlasticsEurope Polska.
Drugi etap Bałtyckiej Odysei (z Dziwnowa do Dźwirzyna) planowany jest na 22 i 23 lutego. Wolontariuszki i wolontariusze posprzątają odcinek plaży od Dziwnowa aż po Kołobrzeg.
Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole, EFL. Chętni do przyłączenia się do akcji i kolejnych edycji proszeni są o zapisy: baltycka.odyseja@gmail.com

Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, Gmina Mielno, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.
#bałtyckaodyseja , #recyklingrejs , #marinelitter, #mikroplastiki
– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Niech to będą nasze noworoczne postanowienia! – apeluje Dominik Dobrowolski i zaprasza do wyruszenia wraz z nim na "Bałtycką Odyseję".
Zgłoszenia: baltycka.odyseja@gmail.com
Harmonogram i trasy Bałtyckiej Odysei 2020
18-19.01 Świnoujście-Dziwnów
22-23.02 Dziwnów-Dźwirzyno
28-29.03 Dźwirzyno-Mielno
18-19.04 Mielno-Ustka
16-17.05 Ustka-Łeba
13-14.06 Łeba–Władysławowo
18-19.07 Władysławowo-Hel
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski

 
 
 

 

Bałtycka Odyseja 2020  Świnoujście_Dziwnów
Bałtycka Odyseja 2020  Świnoujście_Dziwnów
Bałtycka Odyseja 2020  Świnoujście_Dziwnów
Bałtycka Odyseja 2020  Świnoujście_Dziwnów
Bałtycka Odyseja 2020  Świnoujście_Dziwnów
Bałtycka Odyseja 2020  Świnoujście_Dziwnów