• Rospuda_Recykling Rejs 2019

3 dni, 3 rzeki, 3 Recykling Rejsy!

10.06.2019

W dniach 7–9 czerwca w ramach kolejnej akcji z cyklu Recykling Rejs wolontariusze z Gołdapi i okolic posprzątali w czasie spływów kajakowych wody i brzegi trzech rzek: Gołdapy, Sapiny i Rospudy.

 
– Mazury to nie tylko tysiące jezior i wspaniałe lasy, to też dzikie, nieuregulowane rzeki, coraz rzadziej spotykane w Europie. Dbając o ich czystość, dbamy jednocześnie o te tysiące jezior, które rzeki zasilają lub biorą w nich początek – mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który od 2011 r. wspólnie z Fundacją  PlasticsEurope Polska organizuje akcję Recykling Rejs, polegającą na spływie kajakowym połączonym ze sprzątaniem i edukacją na temat właściwych sposobów postępowania z odpadami, w szczególności tymi z tworzyw sztucznych. – Realizując od wielu lat liczne projekty ekologiczne, w tym Recykling Rejs, widzę jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Jednocześnie w nasze akcje angażują się wszyscy, niezależnie od wieku, co daje nadzieję, że stan środowiska będzie się poprawiał – dodaje.
Hasło tegorocznej edycji Recykling Rejsu: „Stop dla zaśmiecania środowiska wodnego – każdy może pomóc" zostało w pełni wyrażone w praktyce. Koordynująca to 3-dniowe wydarzenie Alina Oleszczuk (nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi) zachęciła do udziału wielu małych wielkich ekologów. Oprócz dzieci, młodzieży i ich rodziców akcję wsparli leśnicy, strażacy, WOPR-owcy, burmistrz, starostwo powiatowe, lokalne organizacje społeczne, lokalne media...
Efekt? Trzy rzeki lśnią czystością! Śmieci, które tam trafiły (zamiast trafić tam, gdzie powinny, czyli do recyklingu), zostały wyłowione. – Niestety z każdej z tych trzech rzek wracaliśmy z kilkoma workami śmieci, głównie były to zużyte opakowania – mówi Dominik Dobrowolski.
To już kolejne wydarzenie w tym rejonie organizowane przez ekologa i Fundację PlasticsEurope Polska. – Na prośbę lokalnych ekologów nasza akcja ponownie zawitała do Gołdapi, co bardzo cieszy, ponieważ tylko zaangażowanie lokalnych społeczności, udział szkół i wsparcie administracji mogą zapewnić powodzenie edukacji ekologicznej – mówi Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska. – Weźmy do serca hasło „Dbam o środowisko – śmieci zabieram ze sobą". Rzeka to nie miejsce na odpady – dodaje.
Recykling Rejsy są jedną z najbardziej znanych inicjatyw ekologicznych w Polsce. Zostały już wielokrotnie nagradzane. W czerwcu 2019 r. Narodowa Rada Ekologiczna uhonorowała Dominika Dobrowolskiego tytułem EkoJanosika. W 2018 r. ekolog dostał wyróżnienie na Bałtyckim Forum Ekologicznym, a w 2017 r. Recykling Rejsy wybrano najlepszą edukacyjną akcją w ogólnopolskim plebiscycie EkoInspiracja.
Więcej informacji o akcjach Recykling Rejs na www.recykling-rejs.pl oraz na www.facebook.com/RecyklingRejs
 

 

Rospuda_Recykling Rejs 2019
Rospuda_Recykling Rejs 2019
Sapina_Recykling Rejs 2019
Sapina_Recykling Rejs 2019
Gołdapa_Recykling Rejs 2019
Gołdapa_Recykling Rejs 2019